Friser.pl - kosmetyki L'Oreal, Kerastase
Back To Office -10% EKSTRA Z KODEM >>SPRAWDŹ

Do darmowej dostawy brakuje Ci 290,00 zł

Masz pytania? +48 505 819 180

Szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy

Sprawdź, czy prawidłowo myjesz włosy

Dodano: w kategorii: Porady autor:
Sprawdź, czy prawidłowo myjesz włosy

Mycie włosów to z pozoru prosta sprawa. Zwilżamy, nakładamy szampon, spieniamy, spłukujemy. W przypływie większej ilości czasu nakładamy odżywkę lub maskę. Ot, cała filozofia. Jeżeli natomiast mimo częstego mycia włosów zauważamy znaczne ich przetłuszczanie się u nasady lub nawet na końcach włosów, włosy sprawiają wrażenie ciężkich, zaniedbanych lub po prostu straciły zdrowy wygląd, jest to sygnał, że na którymś etapie popełniliśmy błąd. Może być to wina źle dobranego szamponu, częstości mycia włosów lub też… nieprawidłowego sposobu mycia. Okazuje się zatem, że pozornie prosta, rutynowa czynność może okazać się przyczyną naszych problemów z włosami. Niewłaściwe mycie nie służy bowiem ani włosom, ani skórze głowy. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. W tym wpisie rozprawię się z największymi mitami oraz podstawowymi błędami i postaram się zebrać najważniejsze porady dotyczące mycia włosów.

Odpowiedni szampon

Przy doborze szamponu nie należy kierować się wyłącznie stanem naszych włosów na długości. Rozpoczynając świadomą pielęgnację trzeba wziąć pod uwagę również, a może przede wszystkim, skórę głowy. Można też pokusić się o stwierdzenie, że szampon dobieramy ze względu na potrzeby skóry głowy, natomiast odżywkę i maskę do potrzeb włosów.

Oczyszczona skóra głowy

Jeżeli natomiast nie zawsze nasza pielęgnacja jest uzupełniona o produkty odżywcze, warto zadbać, by szampon spełniał nie tylko funkcję myjącą. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w swoich kosmetycznych zasobach co najmniej dwóch szamponów: do codziennego stosowania oraz oczyszczającego. Pierwszy powinien dokładnie myć i koić skórę oraz zawierać składniki pozwalające zadbać jednocześnie o najważniejsze potrzeby włosów, o wygładzenie pasm i nadanie im połysku. Nie powinien być to kosmetyk, który będzie obciążał włosy i przyspieszał przetłuszczanie się skóry głowy. Szampon oczyszczający natomiast służy do dokładniejszego i mocniejszego oczyszczenia włosów niż przeciętny szampon. Zawiera niewiele składników kondycjonujących, bazuje natomiast na silniejszych detergentach. Warto sięgnąć po niego, gdy nasze włosy i skóra głowy pomimo regularnej pielęgnacji zaczynają szybciej tracić świeżość z powodu nagromadzonych zanieczyszczeń.

Częstotliwość mycia włosów

Warto rozprawić się mitem dotyczącym częstego mycia włosów. Codzienne mycie włosów nie wpływa negatywnie na ich kondycję, wręcz przeciwnie. Jak często zatem myć włosy? Odpowiedź jest prosta: tak często, jak skóra głowy tego potrzebuje. Częstotliwość mycia to kwestia wyłącznie indywidualna, a nie ustalona odgórnie. Na pewno nie należy dopuszczać do nadmiernego przetłuszczania czy gromadzenia zanieczyszczeń – nie trudno wówczas o pojawienie się podrażnień, a w efekcie uporczywego swędzenia.

Włosy myjemy dwukrotnie. Pierwsze mycie, wstępne ma charakter oczyszczający. Myjąc włosy, warto robić to otwartą dłonią, tak by nie dotykać skóry. Istotne jest masowanie włosów, tak by pozbyć się nadmiaru kosmetyków i brudu. Kolejne, drugie mycie (zasadnicze) obejmuje już masaż skóry głowy. Podczas rozprowadzania kosmetyku, skóra głowy powinna się poruszać, umożliwiając dotarcie preparatu do każdego miejsca.

Wykonaj mycie wstępne i zasadnicze.

Temperatura wody

Częstym błędem popełnianym podczas mycia włosów jest źle ustawiona temperatura wody. Nie możemy spłukiwać włosów bardzo zimną lub gorącą wodą. Skrajne temperatury nie tylko doprowadzają do efektu sztywnych, matowych włosów, ale powodują również osłabienie i kruszenie pasm.

Ciepło wody dostosuj do granic tolerancji nadgarstków

Przed nałożeniem odżywki lub maski należy pamiętać o pozbyciu się nadmiaru wody. Cały zabieg natomiast warto zakończyć chłodniejszym strumieniem. To zapewni naszym włosom blask i zdrowy wygląd.

Niedokładnie wypłukany szampon lub odżywka może być również przyczyną przetłuszczania się, podrażnienia, swędzenia a nawet łupieżu. Dlatego do tej czynności należy przyłożyć się z dużą starannością, zaczynając od skóry głowy i włosów od nasady. To również doskonały moment na delikatny masaż, który pozwoli na całkowite pozbycie się piany.

Sprawdź, czy dokładnie wypłukałaś kosmetyk

Ilość i sposób nakładania szamponu

Nie powinno się nakładać szamponu bezpośrednio na skórę głowy i używać dużej ilości produktu. Gęsta mikstura osadzając się na włosach może być trudna do spłukania. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest zmyć pianę, niż szampon w żelowej postaci. Warto zatem przed użyciem rozwodnić go i spienić. Najprostszym sposobem użycia szamponu jest roztarcie preparatu w dłoniach dodając odrobinę wody.

Rozetrzyj szampon w dłoni

Mając więcej czasu warto zastosować tzw. metodę kubeczkową. Polega ona na rozprowadzeniu i spienieniu szamponu z dodatkiem wody w kubeczku z wieczkiem, miseczce lub pojemniku z pompką, która sama produkuje pianę.

zastosuj metodę kubeczkową

Rozcieńczony, spieniony szampon zdecydowanie łatwiej rozprowadzić równomiernie na głowie, umożliwiając dotarcie mieszaniny do wszystkich zakamarków pomiędzy włosami i skórą głowy, niezależnie od gęstości włosów. Szampon w takiej postaci jest też o wiele przyjaźniejszy dla włosów i skóry głowy. W ten sposób oszczędzamy włosom również dodatkowego pocierania, a poza tym zużywamy zdecydowanie mniej kosmetyku.

Siła ma znaczenie

Ważną czynnością przed myciem włosów jest ich dokładne rozczesanie. Dzięki temu minimalizujemy pojawianie się kołtunów i zabezpieczamy pasma przed plątaniem podczas mycia i suszenia. Jeżeli jesteś posiadaczką kręconych włosów, rozczesuje tylko wtedy, gdy są pokryte odżywką, np. przy metodzie OMO.

Przed myciem rozczesz włosy

Nasze włosy podczas mycia powinny być traktowane bardzo delikatnie. Wszelkie gwałtowne ruchy, targanie, drapanie skóry łowy i inne drastyczne zabiegi nie sprawią, że zrobimy to dokładniej, a jedynie uszkodzimy włosy i podrażnimy skórę głowy. Zamieńmy te czynności zatem na delikatny masaż i spokojne rozprowadzenie preparatu od cebulek aż po końce. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego łupieżu, podrażnień, a co najważniejsze uszkodzenia osłony włosa. Zastosowanie dodatkowo podczas mycia masażu skóry głowy, wykonanego opuszkami palców, poza walorami relaksującymi stymuluje też skórę poprawiając tempo wzrostu włosów.

Nie szarp, nie drap i nie trzyj

Częstym błędem jest również zbyt mocne tarcie włosów ręcznikiem po skończonej kąpieli. Nadmiar wody najlepiej delikatniej odcisnąć, a następnie zrobić delikatnie turban i zaczekać aż wilgoć z włosów wchłonie się w ręcznik.

Czy sam szampon wystarczy?

Jeżeli pomimo regularnego mycia włosów nie zauważamy znacznej poprawy ich stanu, warto użyć odżywki zamiast szamponu. Ten sposób polecany jest szczególnie osobom posiadającym włosy kręcone i przesuszone. Obecnie stosuje się wiele metod, będących alternatywą do tradycyjnego szamponu do włosów.

Poznaj najpopularniejsze metody mycia włosów

  • M – mycie włosów szamponem

Klasyczny i najszybszy sposób, najlepiej gdy wykonywany jest z zastosowaniem wszystkich zasad opisanych powyżej. Niestety mycie włosów samym szamponem w dłuższym horyzoncie czasu może sprawić, że dla kondycji włosów konieczne będzie zastosowanie dodatkowych zabiegów. Wtedy z pomocą przychodzą nam kolejne metody.

  • MO – mycie + odżywka

To po prostu mycie włosów szamponem, po którym nakładamy odżywkę. Ta metoda również nie wymaga ogromnego zaangażowania i czasu, ale podobnie jak sam szampon nie jest pozbawiona wad. Sama odżywka nie zawsze jest wystarczająca, np. w przypadku bardzo suchych włosów. Włosy niezabezpieczone przed myciem szamponem są też bardziej narażone na negatywne skutki mycia.

  • OM – odżywka + mycie

W przypadku tej metody kolejność jest odwrócona. Zaczynamy od odżywki, którą nakładamy na całą długość włosów. Następnie dokładnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem. W ten sposób włosy nie plączą się podczas mycia, są bardziej nawilżone, a jednocześnie oczyszczone. To szybka i łatwa metoda, szczególnie polecana dla osób, których włosy są delikatne, podatne na obciążenia i nie potrzebują intensywnego nawilżenia.

  • OMO – odżywka + mycie + odżywka

Pierwszym krokiem jest nałożenie lekkiej, nieobciążającej odżywki na długości i końcach włosów. Za pierwsze „O” mogą nam również posłużyć oleje oraz domowe maski. Następnie nakładamy szampon, dokładnie myjemy skórę głowy oraz włosy. Po dokładnym spłukaniu i odsączeniu włosów przystępujemy do trzeciego etapu OMO. Druga odżywka powinna być jednak bardziej treściwa, może to być również maska. Czas, jaki trzymamy ją na włosach uzależniony jest od naszych upodobań. Możemy ją od razu spłukać, jednak korzystniej dla włosów będzie, jeżeli pozostawimy ją przynajmniej na kilka minut. Po wszystkim dokładnie spłukujemy włosy. Metoda OMO jest na pewno najbardziej czasochłonna i może okazać się zbyt intensywna dla cienkich i przetłuszczających się włosów.

Odpowiednie podejście i właściwe kosmetyki to z pewnością gwarancja zdrowych i pięknych włosów. Ciekawa jestem, w jaki sposób Wy podchodzicie do tej czynności. Macie sprawdzone sposoby, o których nie napisaliśmy? Koniecznie napiszcie w komentarzu. W kolejnych wpisach przygotuję specjalnie dla Was krótki przewodnik po szamponach ze względu na ich przeznaczenie, a w październikowym TOP7 znajdziecie najczęściej wybierane przez naszych klientów szampony ze specjalnym rabatem!

Komentarze do wpisu (0)
Napisz komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium