Friser.pl - kosmetyki L'Oreal, Kerastase
Testuj Kérastase Symbiose! Odbierz zestaw próbek >>

Do darmowej dostawy brakuje Ci 349,00 zł

Masz pytania? +48 505 819 180

Szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy

Równowaga PEH: emolienty w pielęgnacji włosów

Dodano: w kategorii: Trendy autor:
Emolienty

Równowaga PEH: czym są emolienty w zrównoważonej pielęgnacji włosów

Popularne ostatnio emolienty znane są w kosmetyce - także w pielęgnacji włosów - od bardzo dawna. To bowiem nic innego, jak oleje i substancje tłuszczowe - estry, kwasy tłuszczowe, triglicerydy. Emolienty zawiera niemal każda odżywka i maska do włosów.

Aby włosy były mocne, nawilżone i gładkie należy im dostarczać odpowiednich składników we właściwych proporcjach. O tym mówi zasada równowagi PEH, czyli optymalnego balansu protein (P), emolientów (E) i humektantów (H) w kosmetykach do włosów.

Jakie substancje to emolienty?

Emolienty możemy podzielić na naturalne i syntetyczne. Warto mieć na uwadze, że pochodzenie emolientu nie przesądza o korzyściach z jego stosowania. Niekoniecznie te naturalne muszą być lepsze, bezpieczniejsze bądź skuteczniejsze od każdego składnika pochodzenia syntetycznego.

Emolienty naturalne to między innymi roślinne oleje i masła - np. oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, arganowy, jojoba oraz makadamia czy masło shea albo cupuacu, a także woski zwierzęce - lanolina, wosk pszczeli. Emolienty syntetyczne to np. oleje mineralne (np. wazelina, czyli olej parafinowy, cerezyna, wosk mikrokrystaliczny), silikony, niektóre estry. Wśród emolientów znajdziesz również alkohole tłuszczowe (tzw. dobre alkohole). Jednym z nich jest gliceryna (zaliczana zarówno do emolientów, jak i humektantów), a także cetyl alcohol, cetearyl alkohol czy lanoin alcohol.

Jak działają emolienty na włosy?

Ponieważ do grupy emolientów zaliczane są bardzo zróżnicowane substancje, różni się ich działanie. Większość z nich pozostaje na powierzchni włosów, tworząc film ochronny. Ta warstwa okluzyjna nie tylko zabezpiecza przed wnikaniem substancji z zewnątrz. Przede wszystkim zapobiega utracie wody i cennych składników. Dlatego warto stosować emolienty w połączeniu z humektantami (substancjami silnie nawilżającymi, o których przeczytasz tutaj), żeby zatrzymać nawilżenie we wnętrzu włosa.

Kérastse Curl Manifesto

Część emolientów - np. ceramidy - wnika w głąb włosów i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, trwale je odbudowując. Odpowiednia ilość ceramidów we włosach sprawia, że są one sprężyste, nawilżone i elastyczne. Ceramidy znajdziesz we wzmacniającym i zagęszczającym włosy szamponie Kérastase Densifique, intensywnie regenerującej włosy masce Kérastase Résistance Thérapiste oraz pielęgnującym zniszczone pasm balsamie Montibello Treat Naturtech Repair Active. Bogata w ceramidy jest gama kosmetyków do włosów kręconych Kérastase Curl Manifesto, która świetnie sprawdzi się także jako pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych.

Z kolei lanolina regeneruje i nawilża zniszczone pasma. Wygładza włosy i redukuje problem ich nadmiernego puszenia się, nie przetłuszczając ich i nadając im połysk. Oleje roślinne zapewniają włosom mechaniczną ochronę. Równocześnie są źródłem licznych substancji odżywczych. Lanolinę znajdziesz m. in. w rozświetlającym olejku do włosów Semi di Lino Sublime Essential Oil.

Natomiast silikony tworzą powłokę o działaniu nie tylko ochronnym, ale także zapewniającym natychmiastową poprawę wyglądu włosów. Dzięki nim włosy zyskują blask, miękkość oraz gładkość, zaczynają wydawać się zdrowsze, bardziej lśniące, grubsze i mocniejsze. Silikony powinny być nakładane jako ostatni etap pielęgnacji, ostatecznie domykający włosy, wygładzający je, oraz chroniący przed wysoką temperaturą, mrozem i czynnikami zewnętrznymi. Tzw. dobre silikony znajdziesz np. w wygładzającym włosy Paul Mitchell Super Skinny Serum, kuracji z olejkiem arganowym Moroccanoil Treatment, rozświetlającej włosy odżywce Wella Oil Reflections oraz wygładzającym pasma Eleven Australia Smooth & Shine Anti-Frizz Serum.

Moroccanoil kosmetyki do włosów z emolientami

Alkohole tłuszczowe mają działanie podobne do humektantów - utrzymują odpowiednie nawilżenie włosów, zatrzymując cząsteczki wody w ich wnętrzu. Natomiast pochodne ropy naftowej, takie jak parafina, natłuszczają włosy i nadają im wyraźnego blasku.

Do jakich włosów polecane są emolienty?

Odżywki i maski z emolientami polecane są zwłaszcza do wysokoporowatych oraz zniszczonych włosów. Emolienty działają ochronnie, zmiękczająco, wygładzająco, regenerująco i odżywczo. Dzięki nim włosy się nie puszą. Emolienty zamykają łuski włosów, chroniąc je przed czynnikami środowiskowymi i rozdwajaniem. Warto je stosować latem, ponieważ chronią pasma przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Zobacz najpopularniejsze kosmetyki emolientowe do włosów na Friser.pl:

[product id="2172,2854,3367,1905,3601,3799,2116" slider="true" autoScrolling="false"]

Jedyny problem, jaki może się pojawić podczas stosowania emolientów, jest ich odpowiednie dobranie do porowatości włosów. Mimo ogólnych zaleceń trzeba po prostu wypróbować różne oleje i sprawdzić na swoich włosach, które będą dla nich idealne. Należy także pamiętać, że nadmiar emolientów może spowodować, że włosy będą się nadmiernie przetłuszczały.

Komentarze do wpisu (0)
Napisz komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium