Równowaga PEH: emolienty w pielęgnacji włosów

Równowaga PEH: czym są emolienty w zrównoważonej pielęgnacji włosów
Popularne ostatnio emolienty znane są w kosmetyce - także w pielęgnacji włosów - od bardzo dawna. To bowiem nic innego, jak oleje i substancje tłuszczowe - estry, kwasy tłuszczowe, triglicerydy. Emolienty zawiera niemal każda odżywka i maska do włosów.
Aby włosy były mocne, nawilżone i gładkie należy im dostarczać odpowiednich składników we właściwych proporcjach. O tym mówi zasada równowagi PEH, czyli optymalnego balansu protein (P), emolientów (E) i humektantów (H) w kosmetykach do włosów.
Jakie substancje to emolienty?
Emolienty możemy podzielić na naturalne i syntetyczne. Warto mieć na uwadze, że pochodzenie emolientu nie przesądza o korzyściach z jego stosowania. Niekoniecznie te naturalne muszą być lepsze, bezpieczniejsze bądź skuteczniejsze od każdego składnika pochodzenia syntetycznego.
Emolienty naturalne to między innymi roślinne oleje i masła - np. oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, arganowy, jojoba oraz makadamia czy masło shea albo cupuacu, a także woski zwierzęce - lanolina, wosk pszczeli. Emolienty syntetyczne to np. oleje mineralne (np. wazelina, czyli olej parafinowy, cerezyna, wosk mikrokrystaliczny), silikony, niektóre estry. Wśród emolientów znajdziesz również alkohole tłuszczowe (tzw. dobre alkohole). Jednym z nich jest gliceryna (zaliczana zarówno do emolientów, jak i humektantów), a także cetyl alcohol, cetearyl alkohol czy lanoin alcohol.
Jak działają emolienty na włosy?
Ponieważ do grupy emolientów zaliczane są bardzo zróżnicowane substancje, różni się ich działanie. Większość z nich pozostaje na powierzchni włosów, tworząc film ochronny. Ta warstwa okluzyjna nie tylko zabezpiecza przed wnikaniem substancji z zewnątrz. Przede wszystkim zapobiega utracie wody i cennych składników. Dlatego warto stosować emolienty w połączeniu z humektantami (substancjami silnie nawilżającymi, o których przeczytasz tutaj), żeby zatrzymać nawilżenie we wnętrzu włosa.
Część emolientów - np. ceramidy - wnika w głąb włosów i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, trwale je odbudowując. Odpowiednia ilość ceramidów we włosach sprawia, że są one sprężyste, nawilżone i elastyczne. Ceramidy znajdziesz we wzmacniającym i zagęszczającym włosy szamponie Kérastase Densifique, intensywnie regenerującej włosy masce Kérastase Résistance Thérapiste oraz pielęgnującym zniszczone pasm balsamie Montibello Treat Naturtech Repair Active. Bogata w ceramidy jest gama kosmetyków do włosów kręconych Kérastase Curl Manifesto, która świetnie sprawdzi się także jako pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych.
Z kolei lanolina regeneruje i nawilża zniszczone pasma. Wygładza włosy i redukuje problem ich nadmiernego puszenia się, nie przetłuszczając ich i nadając im połysk. Oleje roślinne zapewniają włosom mechaniczną ochronę. Równocześnie są źródłem licznych substancji odżywczych. Lanolinę znajdziesz m. in. w rozświetlającym olejku do włosów Semi di Lino Sublime Essential Oil.
Natomiast silikony tworzą powłokę o działaniu nie tylko ochronnym, ale także zapewniającym natychmiastową poprawę wyglądu włosów. Dzięki nim włosy zyskują blask, miękkość oraz gładkość, zaczynają wydawać się zdrowsze, bardziej lśniące, grubsze i mocniejsze. Silikony powinny być nakładane jako ostatni etap pielęgnacji, ostatecznie domykający włosy, wygładzający je, oraz chroniący przed wysoką temperaturą, mrozem i czynnikami zewnętrznymi. Tzw. dobre silikony znajdziesz np. w wygładzającym włosy Paul Mitchell Super Skinny Serum, kuracji z olejkiem arganowym Moroccanoil Treatment, rozświetlającej włosy odżywce Wella Oil Reflections oraz wygładzającym pasma Eleven Australia Smooth & Shine Anti-Frizz Serum.
Alkohole tłuszczowe mają działanie podobne do humektantów - utrzymują odpowiednie nawilżenie włosów, zatrzymując cząsteczki wody w ich wnętrzu. Natomiast pochodne ropy naftowej, takie jak parafina, natłuszczają włosy i nadają im wyraźnego blasku.
Do jakich włosów polecane są emolienty?
Odżywki i maski z emolientami polecane są zwłaszcza do wysokoporowatych oraz zniszczonych włosów. Emolienty działają ochronnie, zmiękczająco, wygładzająco, regenerująco i odżywczo. Dzięki nim włosy się nie puszą. Emolienty zamykają łuski włosów, chroniąc je przed czynnikami środowiskowymi i rozdwajaniem. Warto je stosować latem, ponieważ chronią pasma przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Zobacz najpopularniejsze kosmetyki emolientowe do włosów na Friser.pl:
Jedyny problem, jaki może się pojawić podczas stosowania emolientów, jest ich odpowiednie dobranie do porowatości włosów. Mimo ogólnych zaleceń trzeba po prostu wypróbować różne oleje i sprawdzić na swoich włosach, które będą dla nich idealne. Należy także pamiętać, że nadmiar emolientów może spowodować, że włosy będą się nadmiernie przetłuszczały.