Friser.pl - kosmetyki L'Oreal, Kerastase
Ostatnie chwile walentynkowych promocji! DARMOWA DOSTAWA OD 50 PLN >>

Do darmowej dostawy brakuje Ci 349,00 zł

Masz pytania? +48 505 819 180

Szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy

Jak sprawdzić porowatość włosów? Włosy wysoko, średnio i nisko porowate

Dodano: w kategorii: -
Jak sprawdzić porowatość włosów? Włosy wysoko, średnio i nisko porowate

Co to porowatość włosów? Typy włosów 

Porowatość włosa to nic innego jak „otwarcie łusek”, czyli ich odchylenie od kory włosa. Im bardziej łuski są odchylone, czyli otwarte, tym porowatość włosa jest wyższa. No dobrze, ale o czym to świadczy w praktyce? Specjaliści wyróżnili trzy podstawowe stopnie porowatości włosów:

  • włosy niskoporowate – włosy, które uznawane są za najzdrowsze. Ten typ włosa z bardzo ściśle przylegającą łuską charakteryzuje się gładkością i zdrowym, naturalnym połyskiem. Włosy są mało podatne na manipulacje i stylizacje fryzjerskie – można powiedzieć, że są niezdyscyplinowane i żyją własnym życiem – trudno jest manipulować ich kształtem. Włosy nie moczą się łatwo, jednak po całkowitym zmoczeniu schną bardzo długo  
  • włosy średnioporowate – włosy, które łączą w sobie cechy charakterystyczne dla włosów nisko oraz wysoko porowatych. Podobnie jak najzdrowszy typ włosa, te o średniej porowatości również opornie reagują na zabiegi stylizacyjne, równocześnie zachowując dużą wrażliwość na wilgotność powietrza. Włosy średnioporowate często są cienkie i delikatne
  • włosy wysokoporowate – włosy najbardziej szorstki i zniszczone. Łuska jest najbardziej odchylona od kory włosa, włosy są łamliwe i ich końce mają tendencje do rozdwajania. Fryzura nie wygląda zdrowo, a włosy są wrażliwe i podatne na każdą celową lub wynikającą z przypadku zmianę, łatwo się puszą i kręcą. Wysoka porowatość bardzo rzadko jest naturalną cechą włosa, najczęściej jest to wynik inwazyjnych i wielokrotnych zabiegów fryzjerskich takich jak stylizacja, rozjaśnianie czy koloryzacja.  
[product category_id="190" limit="4" slider="true"]

Jak określić porowatość włosów? Test szklanki wody

Jeśli po przeczytaniu opisów każdego z typów włosa wciąż nie masz pewności odnośnie własnej fryzury, skorzystaj z testu szklanki wody. Jak można zauważyć porowatość włosa znacznie wpływa na jego higroskopijność, czyli właściwość sprzyjającą wchłanianiu wody, ale też innych substancji aktywnych. Aby sprawdzić porowatość włosów metodą doświadczalną wystarczy do szklanki z wodą wrzucić fragment własnego włosa i zaczekać kilka minut. 

  • Włos o wysokiej porowatości szybko opadnie na dno, ponieważ jego otwarta struktura sprawia, że łatwo chłonie wodę. 
  • Włos o niskiej porowatości, dzięki ciasno zamkniętej łusce, prawdopodobnie zostanie na powierzchni
  • Im niższa porowatość włosa, tym bliżej powierzchni wody będzie się on znajdował, zatem średnia porowatość będzie stwierdzona, gdy włos będzie pływał gdzieś pomiędzy dnem szklanki a powierzchnią wody.   
[product category_id="188" limit="4" slider="true"]

Jak zmienić porowatość włosów?

Jak już wspominaliśmy wyżej włosy o niskiej porowatości uznawane są za najzdrowsze, zatem zawsze naszym celem powinno być dążenie właśnie do takiego stanu. Porowatość włosów niestety może zmieniać się w obie strony i nieprawidłowa stylizacja, narażenie na zbyt wysokie temperatury oraz wielokrotnie lub nieprawidłowo wykonywane zabiegi fryzjerskie mogą zniszczyć nawet najmniej porowate włosy. 

Pielęgnacja włosów 

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate są bardzo wybredne, jeśli chodzi o dobór kosmetyków i pielęgnację. Ze względu na ściśle przylegające łuski, do wnętrza włosa wnikną tylko małe cząsteczki składników odżywczych. Do najchętniej stosowanych produktów należą zatem małocząsteczkowe oleje do włosów takie jak olej kokosowy, czy babassu. Źle dobrane kosmetyki nie wnikną w głąb włosa i będą jedynie obciążać fryzurę od zewnątrz. 

[product category_id="132" limit="4" slider="true"]

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate potrzebują dużej ilości odżywienia i nawilżenie bez obciążania, zatem zależy wybierać prodykty nietłuste (z wyjątkiem olejowania). W przypadku odżywek wybieraj spośró: HE (humekantowo-emolientowe), PE (proteinowo-emolientowe) oraz PEH (proteinowo-emolientowo-humekantowe). Włosy o średniej porowatości bardzo dobrze reagują na olejowanie, olejami jednonienasyconymi (np.olej z awokado), najlepiek okło 1 godziny przed planowanym myciem.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna skupić się na delikatnych, regenerujących środkach, które pomogą domknąć otwartą łuskę. Do bardzo polecanych kosmetyków należą te wzbogacone w składniki aktywne na bazie protein (głównego budulca włosa), które pomogą uzupełnić ubytki w strukturze włosa. Kolejnym z cenionych środków jest olej o budowie wielocząsteczkowej. Do olejów wielonienasyconych zaliczamy między innymi olej lniany, z nasion malin, olejek jojoba i olej ze słodkich migdałów. Olejowanie włosów wysokoporowatych doda im elastyczności, gładkości i zdrowego połysku.

Więcej artykułów i poradników na temat pielęgnacji włosów przeczytasz tutaj:

Komentarze do wpisu (0)
Napisz komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium