Friser.pl - kosmetyki L'Oreal, Kerastase
DARMOWA DOSTAWA od 90 zł | Cyber Week trwa >>

Do darmowej dostawy brakuje Ci 349,00 zł

Masz pytania? +48 505 819 180

Szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy

Jak dbać o włosy? - podstawy pielęgnacji

Dodano: w kategorii: Aktualności, Porady autor:
Jak dbać o włosy? - podstawy pielęgnacji

Jak pielęgnować włosy?

Na naszym FB i Instagramie ostatnio króluje temat regeneracji i pielęgnacji. Prosiliśmy Was też o propozycje tematów, które warto poruszyć w związku z pielęgnacją włosów po lecie (i nie tylko). Ilość telefonów i @ które w ostatnim czasie do nas docierają jest budująca. Cieszymy się, że wybierając kosmetyki ufacie nam. Z drugiej strony natomiast widzimy, że pielęgnacja włosów to studnia bez dna i chcąc odpowiedzieć we wpisach na wszystkie pytania, wątpliwości i potrzeby mamy tematy na kilka najbliższych miesięcy ;)

Najczęściej pytacie nas, jakie kosmetyki wybrać. To z kolei wywołuje lawinę naszych pytań o Wasze włosy. Dlatego, zanim zgłębimy bardziej zawiłe tajniki włosowej pielęgnacji, w dzisiejszym wpisie niczym uczniowie na pierwszej lekcji po wakacjach, zajmiemy się podstawami, a ja postaram się dać odpowiedź na pytanie: Jak zacząć?

Na początek krótka rada. Uzbrój się w cierpliwość. Uzyskanie zadowalającego i stałego efektu to proces, nic nie dzieje się jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki. I pomimo dostępnych doraźnych rozwiązań dających natychmiast efekt „WOW”, doprowadzenie włosów do pożądanego stanu wymaga czasu.

Jak zacząć dbać o włosy? Rodzaje włosów – analiza

Z reguły wyzwanie pielęgnacyjne stawiamy sobie, gdy naszym włosom „coś dolega”. Jeżeli czytasz ten wpis to oznacza, że Twoje włosy potrzebują czegoś więcej niż tylko umycie ich szamponem. Prawda? Rozpoznanie tego „czegoś” – analiza - jest pierwszym i najważniejszym krokiem w pielęgnacji. Bez odpowiedniego wywiadu (samej ze sobą) nie dobierzesz właściwej pielęgnacji. Zbierz zatem wszystkie informacje. W pierwszej kolejności postaraj się określić stan Twoich włosów i ustal cel. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam dziesięć pytań, które w tym pomogą:

1. Jakie są moje włosy? (np. proste, falowane, kręcone)

2. Mam grube czy cienkie włosy, gęste czy rzadkie?

3. Jaka jest porowatość moich włosów?

4. Jakie są moje włosy pod względem ich stanu? (np. zniszczone i suche)

5. Jakie mam problemy z włosami? (np. wypadanie włosów, rozdwajające się końcówki)

6. Jaki jest stan skóry głowy? (np. przetłuszczanie, łupież)

7. W jaki sposób dbam o swoje włosy i jak je stylizuję? (np. używam olejku, serum na końcówki, poddaję włosy wysokiej temperaturze)

8. Jakie podstawowe błędy popełniam? (np. zasypiam z gumką na włosach)

9. Czy świadomie kupuję kosmetyki? (np. dobieram kosmetyki odpowiednio do potrzeb włosów, kupuję na chybił trafił)

10. Czy mam problemy zdrowotne, które mogą wpływać na wygląd włosów?

[product category_id="446" limit="3" onlyAvailable="true"]

Jak pielęgnować włosy?

Zapewne nie potrafisz odpowiedzieć jeszcze na wszystkie pytania. Możesz też nie wiedzieć, jakie błędy popełniasz. Nie przejmuj się. Powoli wprowadzę cię w tajniki włosingu. Na tę chwilę określ cel. Co jest dla Ciebie w tym momencie priorytetem? Chcesz, aby włosy przestały wypadać, a może chcesz żeby szybciej rosły? Może po prostu zależy ci żeby wyglądały zdrowo? Nie próbuj gasić każdego pożaru, który Twoim zdaniem wybuchł na Twojej głowie. Skup się na jednym, maksymalnie dwóch celach. Przy czym pamiętaj, cel musi być realny. Jeżeli masz naturalnie rzadkie włosy one nigdy nie będą mega gęste. Jeśli z kolei natura obdarzyła Cię burzą kręconych pukli, miej świadomość, że one w naturalny sposób nigdy nie staną się proste.

Analiza stanu włosów

Błędy w pielęgnacji włosów

Dobrze się mówi, wyeliminuj błędy… A co jeśli nie jestem świadoma, gdzie je popełniam? Na tym etapie po prostu rozszerz analizę. Może zasypiasz z wilgotnymi włosami, szarpiesz je podczas czesania, ciasno związujesz je gumką? A może zapominasz o odżywce? Przeanalizuj swoje codzienne przyzwyczajenia i rytuały i zastanów się, co może szkodzić Twoim włosom. Aby Ci w tym pomóc, już niedługo pojawię się z wpisem o nawykach, które warto wcielić w życie i tych, które trzeba wyeliminować z niego na zawsze ;)

[product category_id="190" limit="3" onlyAvailable="true"]

Świadoma pielęgnacja włosów 

Powoli i systematycznie zdobywaj swoją wiedzę na temat włosów i zasad pielęgnacji. Opanowanie włosomaniaczej nomenklatury zajmie chwilę ;) Pamiętaj też, aby ostrożnie podchodzić do nowych informacji, nie zawsze trafisz na sprawdzoną i rzetelną wiedzę w danym temacie. Aby nie wyrządzić krzywdy swoim włosom, weryfikuj zatem zdobywane informacje. Nie podchodź to tematu niczym do rewolucji. Nie wyrzucaj od razu wszystkiego ze swojej włosowej półki. Na pewno część z kosmetyków i niektóre akcesoria jeszcze się przydadzą. Na przestrzeni lat na temat włosów narosło wiele mitów. Nie oznacza to jednak, że to, czego używasz musi być złe, nawet jeśli szampon zawiera SLES, maska silikony, a szczotka twarde igiełki.

Pielęgnacja włosów - podstawy

Na początek przestań używać tylko tych produktów, które w widoczny sposób pogarszają wygląd Twoich włosów. Stosuj tylko te kosmetyki i akcesoria, które sprawiają, że masz good hair day.

Obserwuj swoje włosy 

Postaraj się rozszerzać analizę, ale nie popadaj w paranoję. Obserwuj, jak włosy reagują na to, z czym mają kontakt: stosowane kosmetyki, pogodę (np. podczas wyjazdów, które wiążą się ze zmianą klimatu) czy bluzę z polaru. Przyjrzyj się, jak włosy wyglądają zaraz po umyciu i jak zmieniają się na przestrzeni czasu.

W ocenie kondycji włosów świetnie sprawdzają się zdjęcia ich aktualnego stanu, robione na przykład co miesiąc.

Obserwacja włosów – cykl pielęgnacji włosów

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się rozjaśnić temat i wiesz już przynajmniej jak zacząć. Teraz spokojnie, z rozwagą i przede wszystkim powoli przystąp do działania. Czas w pielęgnacji włosów jest naszym sprzymierzeńcem. Regularność i cierpliwość idą z nim w parze. Na efekty warto poczekać. Nawet, jeżeli w krótkim czasie zauważysz znaczącą poprawę, nie przerywaj cyklu pielęgnacji, którą rozpoczęłaś. W przeciwnym razie zatoczysz błędne koło. A tego przecież nie chcesz! Jeśli masz pytania, wątpliwości, śmiało pisz do nas. Postaramy się na każde z nich odpowiedzieć i rozwiać każdą niepewność. Zajrzyj też do naszego sklepu, znajdziesz tam propozycje pielęgnacji na różne dolegliwości włosów.

Więcej na temat świadomej pielęgnacji włosów przeczytasz tutaj:

 

Komentarze do wpisu (0)
Napisz komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium