Dobierz pielęgnację na miarę Twoich włosów!

Dobierz pielęgnację na miarę Twoich włosów - sprawdź, jak bardzo porowate są twoje włosy i dopasuj dla nich idealne kosmetyki.
Używasz profesjonalnych, dobrych kosmetyków, ale nie zauważasz poprawy w kondycji swoich włosów? Problem może leżeć w niewłaściwym dobraniu pielęgnacji!
Pielęgnacja włosów przynosi najlepsze efekty, gdy jest dostosowana do ich konkretnych potrzeb. Istotnym kryterium, które określa i klasyfikuje nasze włosy, jest ich porowatość.
Czym jest porowatość?
Najprościej mówiąc, jest to stopień rozchylenia łusek włosa. Określenie go jest niezwykle przydatne przy układania planu pielęgnacji włosów, ponieważ dobór produktów i użytych w nich składników należy dostosować właśnie do tego, jak łuski włosa są rozmieszczone i jak bardzo odstają od kory.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje porowatości włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Porowatość włosów może jednak zależeć od ich długości – im bliżej skóry głowy, tym jest ona niższa. Często jest uwarunkowana genetycznie, jednak wpływ mają na nią zabiegi fryzjerskie, rodzaj codziennej pielęgnacji, a nawet stopień twardości wody. Co więcej, porowatość włosów może ulec zmianie – na przykład po ich rozjaśnieniu.
Najdokładniej porowatość włosów określi specjalista - trycholog lub przeszkolony w tym kierunku fryzjer - dzięki badaniu mikroskopowemu.
Natomiast istnieją metody, które pozwalają orientacyjnie określić typ włosów.
1. Test szklanki z wodą
Do szklanki z letnią lub ciepłą wodą wrzuć pojedynczy włos. Pozostaw go na 5-10 minut. Jeśli włos unosi się na wodzie - masz włosy niskoporowate. Jeśli włos cały zanurzony jest w wodzie - włosy są średnioporowate. A jeżeli włos opadnie na dno szklanki, Twoje włosy są wysokoporowate.
2. Test palpacyjny
Chwyć między palce kilka włosów i przeciągnij po nich od nasady po końcówki. Włosy o niskiej porowatości są w dotyku miękkie i gładkie. Jeśli natomiast wyczujesz, że włosy są mocno chropowate i szorstkie – masz włosy wysokoporowate.
3. Test opisowy
Twoje włosy są niskoporowate, jeśli:
- są gładkie, zdrowe i lśniące bez użycia kosmetyków do pielęgnacji;
- nie puszą się; - trudno się rozjaśniają i farbują;
- fryzura szybko traci kształt;
- często wyglądają na przyklapnięte.
Twoje włosy są średnioporowate, jeśli:
- są dość podatne na stylizację i farbowanie;
- są pełne objętości, ale łatwo się puszą;
- końcówki mają skłonność do rozdwajania się;
- często falują - gładkość i szorstkość jest na średnim poziomie.
Twoje włosy są wysokoporowate, jeśli:
- są suche, szorstkie i matowe;
- są podatne na układanie;
- łatwo je uszkodzić;
- są kręcone, rozjaśniane lub farbowane;
- często stylizujesz je na gorąco.
Typ porowatości może podpowiedzieć Ci także skręt Twoich włosów. Z reguły proste, lejące włosy są niskoporowate, włosy falowane są średnioporowate, a kręcone - średnio lub wysokoporowate.
Oczywiście wszystkie "domowe" metody pozwalają jedynie orientacyjnie określić typ włosów.
Co więcej, należy pamiętać, że porowatość włosów może się zmieniać z czasem - na przykład dzięki dobrze dobranej pielęgnacji lub po zabiegach chemicznych.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Dzięki ściśle przylegającym do kory włosa łuskom, włosy niskoporowate są odporne na uszkodzenia zewnętrzne, stylizację czy farbowanie. Są zdrowe, miękkie i błyszczące, trudniej jednak zmienić ich kolor, a fryzury szybko tracą kształt. Nie puszą się, ale ich największą wadą jest brak objętości – zwykle wyglądają na przyklapnięte i przeciążone. Co więcej - większość substancji odżywczych, zamiast wnikać w głąb włosa osiada na nim, tworząc dodatkową powłokę i sprawiając, że włosy tracą sprężystość i naturalny połysk.
Dlatego włosów o niskiej porowatości nie należy dodatkowo obciążać nadmierną ilością kosmetyków. Idealne dla nich są formuły o małych cząsteczkach, które wnikną w głąb włosa, nie nadbudowując jego powierzchni. Do włosów niskoporowatych polecane są szampony bez emolientów oraz maski i odżywki, które je nawilżą. Spośród olejków wybieraj te o niewielkich cząsteczkach - na przykład kokosowy lub masło shea.
KOSMETYKI DO WŁOSÓW NISKOPOROWATYCH:
Pielęgnacja włosów średnioporowatych
Łuski włosów o średniej porowatości - nie wykazujących wyłącznie cech włosów o porowatości wysokiej ani niskiej - są lekko odchylone. Często są to włosy, których naturalnie wysoka porowatość została zmniejszona poprzez odpowiednią pielęgnację lub naturalnie niska porowatość została podniesiona przez zabiegi chemiczne. Często są falowane, niezbyt suche i szorstkie, ale też nie tak gładkie jak włosy niskoporowate. To najczęściej spotykany typ włosów, określany jako normalny. Takie włosy są podatne na stylizację czy farbowanie, łatwiej ulegają jednak zniszczeniu. Są pełne objętości, ale szybciej się puszą.
W pielęgnacji włosów średnioporowatych warto zabezpieczać końcówki, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Włosy średnioporowate potrzebują zbalansowanej równowagi PEH, dlatego warto sięgać po bogate maski, zawierające specjalnie dobrane składniki odżywcze. W przypadku tego typu włosów świetnie sprawdzają się oleje o średniej wielkości cząsteczek – na przykład olej makadamia, z pestek moreli czy winogronowy.
KOSMETYKI DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH:
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych:
W przypadku włosów wysokoporowatych, nieregularnie rozmieszczone łuski mocno odstają od kory włosa i reagują na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Ten typ jest charakterystyczny dla włosów kręconych, często stylizowanych na gorąco lub zniszczonych rozjaśnianiem i farbowaniem. Włosy o wysokiej porowatości są narażone na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie substancji chemicznych. Jeśli nie dobierzemy dla nich odpowiedniej pielęgnacji, będą matowe i szorstkie.
Dla pielęgnacji tego rodzaju włosów najlepiej sprawdzają się substancje aktywne o stosunkowo dużych cząsteczkach, które odbudowują zaburzoną strukturę keratynową włosów i domykają łuski, obniżając ich porowatość. Dla włosów wyskoporowatych najbardziej odpowiednie są proteiny wielkocząsteczkowe (jedwabiu, pszeniczne i owsiane, mleczne), które jako podstawowy ich budulec wypełniają luki w łusce włosa i wygładzają go. Do zabezpieczenia końcówek świetne będą serum i olejki o dużych cząsteczkach - kwasy wielonienasycone z grupy omega–3 i omega–6 (olej lniany, z kiełków pszenicy, jojoba, awokado), które także wygładzają włosy i sprawiają, że są bardziej elastyczne i błyszczące.
KOSMETYKI DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH: