Friser.pl - kosmetyki L'Oreal, Kerastase
DARMOWA DOSTAWA OD 50 PLN! Sprawdź promocje >>

Do darmowej dostawy brakuje Ci 349,00 zł

Masz pytania? +48 505 819 180

Szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy

Dlaczego zimą wypadają włosy? Wypadanie włosów zimą

Dodano: w kategorii: Aktualności, Porady autor:
Dlaczego zimą wypadają włosy? Wypadanie włosów zimą

Zima w tym roku już zdążyła pokazać, na co ją stać i chociaż aktualnie na dworze nie ma już śniegu, to na własnej skórze poczuliśmy już prawdziwy przymrozek. Jeśli podczas czesania na twojej szczotce nagle zaczęło pojawiać się zdecydowania za dużo włosów, nie ma powodu do paniki! Jeśli dobrze się odżywiasz i ogólnie rzecz biorąc jesteś zdrowa, wypadanie włosów jest naturalnym cyklem, który kończy się właśnie w okolicach jesienno-zimowych przymrozków. Na wypadanie włosów wpływ ma wiele czynników, o których opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy w zimę wypada więcej włosów?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale włosy są bardzo wrażliwe na warunki klimatyczne. Szybkie zmiany temperatur wpływają na znaczne osłabienie włosa, co często prowadzi do wypadania. Specjaliści zaobserwowali zatem zjawisko sezonowego wypadania włosów, czyli zwiększenia liczby wypadających włosów na końcu sezonu. Zimą, kiedy jesteśmy narażeni na mrozy, nasze włosy mogą liczniej wypadać. Dodatkowo na to wszystko nakłada się także naturalny cykl wzrostu włosa, który dzielimy na trzy fazy, które odbywają się asynchronicznie dla każdego włosa osobno, dlatego nie zdarzaj a nam się fazy zupełnego wyłysienia, ponieważ włosy stale rosną, wypadają i są zastępowane nowymi niejednocześnie. Fazy, o których mowa to:

  • anagen – faza aktywnego wzrostu włosa, który wówczas trwale łączy się z mieszkiem, otrzymując wszystkie niezbędne do wzrostu substancje odżywcze. Jest to faza najważniejsza i najdłuższa, ponieważ trwa około 6 lat. 
  • katagen – faza, w której następuje obkurczenie cebulki włosowej na, wskutek czego połączenie z mieszkiem zostaje przerwane, a cebulka wysuwa się z mieszka włosowego. Faza ta trwa około 3 tygodni.  
  • telegen – okres, w którym mieszek włosowy odpoczywa i nie wyrastają w nim nowe włosy. Okres ten może trwać nawet kilka miesięcy. 

Wypadanie włosów zimą przyczyny

Zwiększone wypadanie włosów zimą nie jest rzadkością i dotyczy sporej ilości osób. Czasem zdarza się, że w ciągu doby tracimy wówczas nawet to 300 włosów, co stanowi trzy razy większą niż standardowa liczba, jednak jeśli taka sytuacja nie zdarza się systematycznie, nie powinno to stanowić powodu do obaw. Co jednak wpływa na zwiększoną intensywność wypadania włosów zimą?  

  1. Chłodne powietrze wysusza skórę – sucha skóra głowy sprzyja uszkodzeniom i wypadaniu włosów
  2. Noszenie czapki podczas mrozów – z jednej strony chłodne powietrze może powodować wypadanie włosów, z drugiej nacisk i tarcie czapki także sprzyja wypadaniu włosów – proponujemy luźniejsze nakrycia głowy np. komin lub kaptur
  3. Gorące prysznice – nie ma nic przyjemniejszego po chłodnym spacerze niż wskoczenie pod gorący prysznic! Pamiętaj jednak, że strumień gorącej wody nie powinien mieć kontaktu ze skórą głowy! Aby uniknąć wysuszenia włosów i skóry, do mycia głowy używaj letniej wody. 
[product id="2848, 728, 1463, 3032" limit="4" slider="true"]

Co na wypadanie włosów? Pielęgnacja w sezonowym wypadaniu włosów 

Jak zwykle, odpowiednia pielęgnacja może znacząco podnieść komfort podczas chłodnych miesięcy. Wysuszona skóra głowy wymaga szczególnej uwagi, dlatego proponujemy kilka rzeczy, które pomogą Ci przetrwać najgorszy czas:

  • olejek do skóry głowy – pielęgnacja suchej i zmęczonej niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi skóry głowy przyniesie szybką ulgę. Zastosuj relaksujący masaż głowy, by pobudzić krążenie i wprowadzić zbawienne substancje tam, gdzie są najbardziej potrzebne
  • nawilżający szampon do włosów – pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, dając cebulkom tego, czego najbardziej potrzebują w sezonie zimowym 
  • nawilżająca odżywka do włosów – naturalne nawilżenie dobrej odzywki do włosów utrwali działanie szamponu. Pamiętaj jednak o tym, by nie używać odzywki ani szamponu w gorącej wodzie – taka praktyka zupełnie zniweluje ich nawilżające działanie!
  • dobra szczotka do włosów – może jest to sprawa oczywista, ale czasem nadmierne wypadanie włosów może mieć coś wspólnego ze źle dobraną szczotką, która po prostu wyrywa, zamiast rozczesywać. Pamiętaj także o tym, że włosy rozczesujemy od dołu do góry, wówczas ograniczamy „ciągnięcie” podczas czesania.    

Więcej poradników na temat włosów przeczytasz tutaj:

Komentarze do wpisu (0)
Napisz komentarz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium